Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Pozvání k prohlídce Legiovlaku v Žamberku

Pozvání k prohlídce Legiovlaku v ŽamberkuDatum konání:
20.7.2021
Datum ukončení:
dnes

   LEGIOVLAK 2020 A2R Žamberk.jpg

Pozvání k návštěvě Legiovlaku, který je přístupný na vlakovém nádraží v Žamberku. Jedná se o unikátní expozici celkem ve 14 vagonech, na místě jsou zapálení „legionáři“, kteří ochotně podají výklad.

Legiovlak v Žamberku

Nádraží Žamberk je osmou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Žamberku přístupný zdarma od úterý 20. do neděle 25. července, a to ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin.

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Expozice je přístupná zdarma.

 IMG_4661.JPG